Jaki fajny dzień w Budapeszcie!

Do stolicy Węgier dotarliśmy przed południem. Nie zdawałam sobie sprawy, że jest aż tak popularnym miejscem. Tłumy turystów, korki, a mimo to byliśmy dobrze nastrojeni na spacer po mieście.

No i mosty! Znane chyba wszystkim, nadrukowane na każdym możliwym suvenirze od koszulki po gumkę do ścierania. Najsłynniejszy chyba jest Most Łańcuchowy, którego budowę rozpoczęto w 1839r., trwała 10 lat. Projektował go Anglik William Clerk, a budowę nadzorował Szkot Adam Clark, nie spowinowaceni haha.

W czasie wojny jednostki Wermachtu wysadziły most i na nowo odbudowano go w 1949r w setną rocznicę powstania. Nosi nazwę swojego inicjatora, hrabiego Széchenyi’ego. To pierwszy most łączący dwa miasta Budę i Peszt i dzięki niemu przekształciły się w szybko rozwijającą się metropolię. Wjeżdża się do niego przez tunel, więc Ignac rozanielony.

Dużo bardziej jednak podobał nam się Most Wolności, ten zielony. To już projekt Węgra Feketeházyego i to uwaga – inżyniera węgierskich kolei! Wybudowany w latach 1894-1896, most kratownicowy, wspornikowy, trójprzęsłowy reprezentuje architektonicznie styl secesyjny. Jest wyjątkowy i naprawdę piękny, mimo że najkrótszy na Dunaju w Budapeszcie. Tak chyba i mieszkańcy myślą, bo jako pierwsze ze zniszczonych mostów został odbudowany po wojnie. Wieże mostu zdobią ptaki Turul będące symbolem narodowym Węgrów, wiedzieliście? No i przez chwilę moje ‚gołąbki’ 😉

Jest jeszcze Most Elżbiety, biały, smukły, o konstrukcji podwieszanej. Obowiązkowa sesja i spacer po nim zaliczony.

W Budapeszcie można spędzić kilka dni i poszwędać się po mieście, zwiedzić co trzeba. My zjedliśmy pyszny obiad i zdecydowaliśmy się wyjechać z miasta.

Nasz ostatni nocleg poza granicą kraju…

Turlamy się powoli, choć chciałoby się dalej, dłużej, więcej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s